Sattusin facebookis Viveo Healthi promovideole Jan Uuspõlluga, mis kutsub üles tööandjaid oma töötajate tervisest hoolima. Kuna SportID levitab ise sama sõnumit, siis loomulikult vaatasin huviga selle klipi lõpuni. Ja pettusin lõpuks. Miks?

Jan Uuspõld on superandekas näitleja ja koomik. Paljud asjad, mida ta puudutab, muutuvad kullaks. Ka käesolev klipp on eraldiseisvana ju naljakas. Ka stsenaristi tahaks kiita. Kaks ühesugust Allanit arsti ootejärjekorras, tööandjad hoolivad nii väga, et võtsid Allanitele isegi naise. No täiega võttis muigama.

Aga lõpp treeneriga ei olnud enam naljakas. Või noh, oli ikka naljakas, sest Uuspõld, kes klipis kõiki rolle mängis jättis tõelise vanakooli hullu treeneri mulje. Ilmselt oli tema kehastatud treener saanud oma kehakultuurihariduse saanud kaugetel kuuekümnedatel Vinni-Pajusti Sovhoostehnikumis hobuseid treenides. See nali oligi naljakas Tujurikkuja võtmes, kus purjus peaga Ott Tartust võidab joobesujumise võistluse või snaiper Avandi laseb vale instruktaaži tõttu tänaval kõik juhuslikud inimesed maha. Naljakas oma absurdsuses.

Päriselus te sellist napakat personaaltreenerit liiga tihti ei näe. Kuigi ma ei saa väita, et neid pole olemas. Minu teed ristusid ühe sellise korea rahvusest hulluga Singapuris, kus tahtsin proovida eriti eksklusiivset personaaltreeningut klubis, mis väidab, et neil on maailma parimad tulemused. Aga see on teine jutt, mida tahaks kunagi teine kord kirja panna.

Eestis kõik personaaltreenerid, kellega ma suhelnud olen, on olnud arukad inimesed ja nad tõesti hoolivad oma klientidest ja, nagu nimetus ütleb, lähenevad neile tõesti personaalselt. Haige põlvega ei panda kedagi jooksma ja algajatel pulssi 200 peale ka keegi ajama ei hakka. Suuremates spordiklubides, näiteks MyFitnessis ja Spartas on vägagi asjatundlikud inimesed, kellega suhtlemist mina igale algajale pigem soovitaksin.

Mis selles süütus naljas siis lõpuks valesti on? Tegelikult tahetakse ju selle reklaamiga öelda tööandjatele, et hoolige oma töötajatest. Aga välja tuleb nii, et spordisaalis vaeva nägemine on justkui mõttetu ajaraisk. Kas õige tööandja on see, kes on valmis tagajärgi likvideerima, mitte neid ennetama? See on umbes sama hea, kui öelda firmadele, et ärge raisake raha tulekustutitele vaid lihtsalt kindlustage oma hooned. Vot see on teile tõeliselt kasulik. Tõeliselt läbinägelik ettevõtja teeb ilmselt siiski mõlemat.

Kindlustamine pole ju tegelikult üldse mingis mõttes paha asi. Kui inimesel on suur mure käes, siis korraliku ravikindlustuse omamine võib olla üsna suureks abiks. Eriarstile varem aja saamine vähendab kindlasti haiguspäevi ka tööandjatele. See kõik on õige. Ka SportID-s on ju ravikindlustustooted müügil. Näiteks ERGO Kindlustusseltsi ravikindlustuspaketid leiad siit.

Lisaks on Viveo tootel mõned üsna huvitavad lisavõimalused nagu see, et nad personaalselt suhtlevad oma klientide eest arstidega ja leiavad neile ajad. Seega, kindlasti on huvitav näha, kuidas toode vastu võetakse. Tahaks lihtsalt loota, et Viveo tegijad ise oma sisimas ei mõtle, et tööandjad, kes töötajate sportimisse panustavad, teevad vale valiku. Lõppude lõpuks me ju keegi ei tahaks, et inimeste tee arsti juurde oleks nii kiire, kui reklaamlause ütleb. Usun, et ka Viveo tegijatel poleks midagi selle vastu, kui inimesed nii kiiresti arsti juurde ei tormaks ja firmade poolt makstud kindlustusmakse jääks neile, mitte ei tuleks arstidele ära maksta. Sellest võidaks ju kõik, kaasa arvatud selle raha maksnud ettevõte.

Kui naerda tahad, siis vaata see klipp kindlasti üle. Nalja saab ja teine klipp, kus Uuspõld kehastab muusik Ukut on samuti reklaami kohta väga naljakas. Selle teeb minu jaoks toredamaks ka fakt, et sporditegijaid ei naeruvääristata.

Arvamusloo autor Marti Soosaar on SportID tegevjuht