Väga paljud inimesed ei ole oma välimusega rahul. Üsna tihti põhjendamatult, kuna meedia ja kaaslased survestavad ebarealistlike unistuste ja eesmärkidega. Teisest küljest teame, et tänapäeva ühiskonnas nõuab töö märksa väiksemat füüsilist pingutust, kui aastasada või isegi ainult mõni kümnend tagasi. Selle tulemusel on ülekaalulisus ja vilets kehaline vorm saanud epideemilised mõõtmed. Rahulolematus tingib tihti suure stressi ja soovi midagi ette võtta. “Homsest või hiljemalt 1. jaanuarist soovin alustada tervislikuma eluga” – ei ole ilmselt kellelegi võõras.

Fitnessblogides ja Instagramis näeme enne-pärast fotosid inimestest peale nende suurt muutust. Kuidas nemad seda küll suudavad, kui meil ülejäänutel see sugugi nii lihtsalt välja ei tule?

Esiteks, alustamine on alati raske! Kipume seda tihti lükkama homse pealt ülehomsele ja sealt veel edasi. Suured muutused nõuavad palju aega ja tekitavad omajagu hirmu. Teiseks, kui oleme teinud suure pingutuse ja 5 kilo kaalu alla saanud ning lõpuks harjume pärastlõunasel jooksul pingutama kõik 5 kilomeetrit pausideta joosta, siis tuleb midagi kapitaalset vahele, mis kogu pingutuse tuksi keerab. Paari kuu pärast oleme alguses tagasi ja uus algus on veel raskem kui seda oli eelmine.

Paneme tavalised inimesed ennast muutma

SportIDEAS soovis ära proovida koos täiesti tavaliste inimestega, kui raske uus algus on, ning kas tiimivaim annab tulemusi. Lasime esimese pääsukese lendu jaanuari lõpus, kui kutsusime endaga kaasa inimesi treeningutega alustamiseks ja elustiili muutmiseks. Esimese kampaania  „Sportlik algus“ eesmärgid olid tagasihoidlikud – proovida, kas tavalised inimesed suudavad oma elustiilis teha piisavalt suure muudatuse, et seitsme nädala jooksul saavutada märkimisväärseid muutusi oma kehakoostises ja kehalises vormis.

Kokku kogusime 18 huvilist, kes soovisid oma elu tervislikumaks muuta. Mõõtsime rasvaprotsenti, kaalusime ning tegime kehalised katsed. Igal nädalal korraldasid ühistreeninguid soovijatele treenerid Kristi Roosimägi ja Britta Alep, kes aitasid kogu programmi läbi mõelda ja ellu viia. Kuna osalejaid oli üsna vähe, siis omavahelise motiveerimise kanalina toimis väga hästi Facebooki Messenger, kus saadeti trenniinfot, tervislikke ja maitsvaid retsepte ning ergutussõnu. Toitumiskava koos retseptidega, mida soovijad said järgida koostas Katriina Maidla.

Pooled kadusid, tublimad jäid alles

Programmi viimasel päeval ilmus korduskatsetele 10 tublimat muutujat ehk pea pooled olime tee peal kaotanud. Tõele au andes neist mõningad ei saanud lihtsalt sel ajal katsetele tulla. Ent programmi tegid kaasa ja uut hingamist nad loodetavasti said. Eks elu on ikka selline, mõned alustavad, ent paraku katkestavad ja alustavad kunagi hiljem uuesti – loodetavasti ühel korral enam ei katkesta.

Tulemused ei ole küll kindlasti teadusliku artikli väärilised, kuna selleks oli sihtrühm liiga väike ja kontrollgrupp puudus täielikult. Aga kui selle mõtte kuklasse alles jätame ning vaatame otsa faktidele, siis muutumised olid sellise lühikese aja kohta üsnagi tublid ja muljetavaldavad.

Keha koostise analüüsimiseks kasutasime seadet Jawon ioi353. Treener Britta Alep, kellega koos seadet kasutasime, märkis, et seadet hinnatakse üheks täpseimaks. Suurima plussina tõi välja, et väljatrükitavad lehed on kasutajale ülimalt informatiivsed, graafilised, kergesti loetavad ja arusaadavad.

Keskmine rasvaprotsent langes katsealustel 5% (enne 32,4, pärast 30,8). Lihasmassi muutus oli 0%. Britta Alepi sõnutsi oli põhjus üsna ilmne. Enamik katsealuseid pidas esmaselt oluliselt kehakaalu langetamist ning seepärast ka lihaste kasvamise jaoks sihipärast tööd ei tehtud. Pealegi vajaksid lihased kasvamiseks pisut pikemat aega, alates 12-ndast nädalast saaks põhjalikumaid muudatusi tuvastada.

Treener Britta Alep

Küllalt oluliselt paranesid siiski kehaliste katsete tulemused ja siin võib oletada treener Kristi Roosimägi sõnutsi kahte peamist põhjust. Esiteks, rasvavaba massi vähenemine. Teiseks, kuna teisel korral olid katsed juba teada ning neid oli võimalik harjutada, siis võimalik, et seda ka tehti. Kasvõi seitse nädalat varasem kogemus võis lihasmälus alles olla ning sooritusvõimet parandada.

Igatahes, 30 sekundi jooksul sooritatud kükkide arv kasvas 17,2 pealt 21,4 peale, mis on märkimist vääriv 25% tõusu. Kätekõverduste tulemus sama aja jooksul hüppas 16,9 pealt  20,1 (+19%), peale ning istesse tõusud 14,1 pealt 16,7 peale (+18%).

Kihlvedu emaga tõi oodatud tulemuse

Katses oli kahtlemata ka märkimisväärsemaid edulugusid. Üheks suurepäraseks näiteks meie enda turundusspetsialist Rosiine Schwarz, kes liitus katsega meeleldi, kuna soovis 10kg kaalu alla võtta.

„Lapsepõlves olin üsna tubli sportlane – mängisin tennist ja tantsisin. Tegelen mõlema harrastusega jätkuvalt, kuid vahepeal ei saanud tennist normaalselt mängida. Olid tekkinud mõned kilod ülekaalu ja platsil jooksmine muutus raskemaks ning hakkas jalgadele valu tegema. Mu ema märkas motivatsioonipuudust ja vormi käest laskmist. Sel põhjusel pakkus ta mulle kihlvedu, mille käigus pidin mõne kuuga 10kg alla võtma, ideaalkaalu taastamiseks. Võtsin kihlveo vastu ning kui olin eesmärgi täitmise poole peal tuli välja “Sportlik algus” programm. Muidugi otsustasin hetkega, et soovin sellega liituda – juba põhjusel, et minu enda kolleegid seda eest vedasid. Lisamotivatsioon aitas mul emaga tehtud kihlvedu võita ning võin kindel olla, et temagi kaotuse üle õnnetu polnud – vastupidiselt ikka väga uhke! Kui katse alguses näitas kaal, et olen ülekaaluline, siis katse lõpuks oli väga vähe puudu, et oleksin skaalal olnud atleetlik. Nüüd on raske töö veel ees – hea vormi hoidmine. Annan kindlasti endast parima, et ei kukuks sellelt rongilt uuesti maha. Nii hea on tenniseplatsil ringi joosta ja end vabalt tunda.“

SportID turundusspetsialist Rosiine (foto Instagramist)

Kindlasti ei jää esimene katsetus ilma teiseta. Soovime kahtlemata SportIDEAS-ega veelgi sügavamale vaadata nii inimeste motivatsiooni tekkimisse kui kadumisse ning liikuda samm-sammult lähemale ideaalsele kehalise muutumise programmile.

Uus võimalus alustada alustab

Uus võimalus meiega kaasa tulla on aprilli alguses. Selleks, et kaasa teha uues programmis “Sportlik algus” – liitu meiega juba täna. Sel korral teeme programmi kaheksa nädala pikkuse. Nädala võrra pikemalt julgustab tegema asjaolu, et psühholoogid ütlevad, et suurteks muutusteks on vaja kaheksat nädalat. Programmis osalemine maksab 29€ ning sisaldab endas kahte katsepäeva – enne ja pärast. Sel korral tuleb parimate muutujate vahel ka auhinnaloos ja muudki põnevat, mille kohta juba lähiajal lisainfot jagame.

Liitu Sportliku algusega siit!