Kuigi viimased nädalad on eriolukorra piiranguid leevendatud, ei muuda see koheselt arstide vastuvõtujärjekordi väiksemaks ning võib neid esialgu isegi suurendada. Järgnevalt tutvustab ERGO elu- ja tervisekindlustuse arendusjuht Dekla Uusma lähemalt eraravikindlustuse vajalikkust ja eeliseid.

Käesolev kriis on näidanud, et arstiabi kättesaadavusest on saanud põletavaim probleem kui kunagi varem. Pikalt eriarsti visiiti oodanud patsiendid peavad leppima telefonikonsultatsiooni või vastuvõtu tühistamisega. Olles eriolukorra rütmis elanud täpselt kaks kuud, võib vaid ette kujutada, kui pikaks võivad kujuneda ravijärjekorrad pärast plaanilise ravi täielikku taasavamist. Näiteks tänasel päeval on Haigekassa andmetel Põhja-Eesti Regionaalhaiglas neuroloogi vastuvõtule järjekord ligi neli kuud, Ida-Tallinna keskhaiglas ortopeedi vastuvõtu järjekord kolm kuud ning Tartu Ülikooli Kliinikumis silmahaiguste eriarstile pääsemine võtab üle poole aasta. 

Pikad ravijärjekorrad võivad viia selleni, et inimesed jõuavad arsti juurde liiga hilja – vahel alles siis, kui tervisemured on muutunud krooniliseks. Kahjuks on krooniliseks muutunud tervisemure ravimine aga kordades kallim, võrreldes õigeaegselt alustatud raviga. Kui paljud tänased terviseprobleemid süvenevad seoses eriolukorraga, jääb ilmselt mõistatuseks ning kuigi riik toetab tervishoiusektorit lisarahastusega, ei pruugi see katta kõiki pikisilmi järjekorras ootavate patsientide süvenevaid muresid. Eesti Haigekassa võimekus ja töökorraldus on maailmas kõrgelt tunnustatud, kuid ka meil on arenguruumi.

Lisaks on tervisemuresid, mis vajavad põhjalikumat ülevaatust ja kiiret tegutsemist, kuid koroonakriisi tõttu on see kõik lükatud teadmata kaugusesse. Paljud Eesti inimesed aga ei tea, et lisaks riiklikule ravikindlustusele on võimalik soetada lisaks eraravikindlustus. See ei ole alternatiiv haigekassa kindlustusele, kuid tuleb appi olukordades, kus haigekassa king kõige enam pigistab – pikad järjekorrad, vähene taastusravi, hambaravikulude hüvitamine jpm. 

Praeguses olukorras võib eraravikindlustusest abi olla näiteks juhul kui arstivisiiti pole võimalik pikalt edasi lükata, nagu regulaarne naiste- või meestearsti vastuvõtt varasemalt avastatud sümptomite jälgimiseks või operatsioonijärgse taastusravi alustamine ning jätkamine. Eraravikindlustust omavale isikule annab see omakorda ka kindlustunde, et vajadusel on võimalik teostada operatsioon mõnes erahaiglas, juhul kui riiklikud raviasutused on üle koormatud.

Riikliku ja eraravikindlustuse kombineerimisel tagab inimene, et tema murega tegeletakse kohe ning kompenseeritud on ka need kulud, mida haigekassa ei hüvita – arsti visiiditasu, erakliinikute uuringud ja operatsioonid ning haigla erapalati kulud. SportID pakub oma kasutajatele koostöös ERGOga kõige soodsamaid ravikindlustuse valikuid, et kiire arstiabi oleks olemas ka siis, kui seda kõige kiiremini vajad. Leia pakkumised siit: https://sportid.com/pos/ergo.

ERGO elu- ja tervisekindlustuse arendusjuht Dekla Uusma