Personaaltreeneriga jõusaalis treenimine ei ole enam midagi uut ja üllatavat. Aina rohkem tekib juurde teadlikke treenijaid, kes soovivad spetsialisti valvsa käe ja pilgu all parandada oma tervist. Kuid eraldi harjutused silmadele – mis see tähendab?

Silmade väsimus, kuivus, valgustundlikkus, pidevalt silmatilkade kasutamise vajadus või autos lugemisel iivelduse teke – kui need tunnused on Sinu jaoks igapäevased, siis on viimane aeg lähemalt tutvust teha nägemisteraapiaga.

Neuro-optometrist Karmen Johansson juhib Tartus Eesti seni ainsat nägemisteraapia keskust, kus on võimalik testida silmalihaseid ja saada osa nägemisteraapia individuaalsest treeningust.

Mis on nägemisteraapia?

Lihtustatult öelduna on see silmade treening! Nägemisteraapia on uudne, mittekirurgiline visuaalsüsteemi füsioteraapia. Läbi tasakaalukeskuse ergutatakse närvirakke, mis annavad impulsse silmalihastesse. Saadud impulssidega, sooritades erinevaid teste ja harjutusi, õpid mõistma oma nägemismeelt: kuidas silmad vaatavad ja teevad koostööd.

Mida täpsemini suudavad silmad näha detaile, seda kiiremini toimuvad ajuosade vahel impulsid, mis mõjutavad meie keha reageeringuid ja otsuste tegemist.

Silmade monokulaarset lihassüsteemi võimekust ja binokulaarset nägemist on võimalik tõsta tõhusamalt ainult nägemisteraapia abil. On järeldatud, et nendel, kes käisid nägemisteraapias, püsib hea nägemine ja silmalihaste koostöövõime pikemalt, kui neil, kes muutsid sageli oma prillide tugevust.

Allikas: www.nagemisteraapia.ee


Kes saavad abi nägemisteraapiast?

Milliseks kujuneb inimese visuaaltaju, oleneb lapseeas alguse saanud nägemise arengust. Alla kolmeaastaste laste vanemaid nõustame lapse nägemise arengu osas ning alates kolmandast eluaastast, kui saame lapsega paremini kontakti, anname konkreetsemaid soovitusi, mida jälgida lapse nägemisarengul ja millised on efektiivsed võtted laisa silma ravis.

Et nägemisteraapiast oleks kasu, peab olema „õigesti laotud“ baasvundament ehk õige tugevusega prillid, kontaktläätsed.

Optiliste klaaside mõju silmalihastele võivad tekitada järgnevaid nägemishäired:

 • silmade väsimus, punetus, vesisus, sügelus, kraapiv tunne
 • “kiskumine” silmade ümber
 • tööjärje kaotus
 • tähtede hõljumine
 • udusus erinevatele kaugustele
 • peavalud
 • valgustundlikkus
 • unisus
 • topeltnägemine
 • nägemise raskused hämaras- kanapimedus

Nägemisteraapia on eriti vajalik laisa silma ning lugemisraskuste puhul.

Mida tehakse nägemisteraapias?

Nägemisteraapias selgitatakse kliendile testide abil, kuidas silmad näevad. Selleks kasutatakse peegleid, stereoskoope ja 3D teste. Läbi testide õpid kontrollima nähtavat pilti ja raskuseid lisades õpid tundma silmalihaste liikumist. Nii nagu mistahes treeningul on pingutavad ja lõdvestavad harjutused, nii ka nägemisteraapias.

Allikas: www.nagemisteraapia.ee

Millest alustada?

Esmalt tuleb testida silmade nägemisvõime nii monokulaarselt kui binokulaarselt, seejärel kahe silma lihasgruppide koostöövõimet. Kui on olemas prillid, tuleb hinnata prillide sobivust eraldi silmadele ja ka kahe silma koostöös. Nii on ilmnenud, et kasutusel olevad prillid on nõrgestanud silmalihaseid seoses liigse arvutitööga ja lugemisega.

Silmalihassüsteemi häired tulenevad silmade vähesest liikumisest ja pikka aega järjest lähialal töötades (nt arvuti ekraanid ja ka telefonid). Sageli ei osata silmalihassüsteemi häireid seostada:

 • õpitulemuste langusega
 • lugemisraskustega
 • sagedase prilliklaasi tugevuse muutusega
 • keskendumisvõime- ja töö efektiivsuse langusega
 • sportlike saavutuste langusega (kiiret reageerimist, nägemissügavust ja täpsust vajavad alad)
 • peavaludega
 • silmade valgustundlikkuse
 • tihedas liikluses aeglase reaktsiooniga
Foto: Riina Varol Allikas: www.nagemisteraapia.ee

Kas nägemisteraapia aitab vabaneda prillidest?

See on klientide kõige suurem ootus. Kui lugeda Nägemisteraapia postitusi, siis täpsem vastus on: nägemisteraapia aitab vähendada silmades tekkinud ebamugavusi ja tõstab nägemisvõimekust, mis aitab hoida head nägemist kõrge vanuseni. Kui nägemine halveneb, pole alati tarvis prillitugevust tõsta, et taas hästi näha, piisab ka õigetest harjutustest.

Kui on soov vabaneda prillidest, selleks tuleks pöörduda kirurgi poole. Küll aga pole välistatud peale laserkorrektsiooni nägemise halvenemine. Selleks, et head nägemist hoida, ongi nägemisteraapia.

 

SportID sügiskampaania raames on Nägemisteraapia silmalihaste süvatestid soodushinnaga 32€.

Tee samm oma silmade heaolu suunas ja soeta pilet läbi SportID SIIT! Kiirusta, sest soodustus kehtib vaid kuni 3. oktoobrini.

Loe rohkem infot nägemisteraapia kohta nende kodulehelt www.nagemisteraapia.ee