Koolilastel on koos vanematega käsil teine nädal kodus töötamist ja õppimist. Kui koolitööd on tehtud ning vanemad lõpetavad kodukontori või naasevad koju, on paljudel peredel aega ühisteks tegevusteks. Pakume välja SportID ja SportIDEAS poolt mõned aktiivsed tegevused ja mängud, mida koos lastega teha, et püsida aktiivne ning treenitud ja vältida liigset rutiini kodus.

Kokka koos lastega

Miks mitte õpetada lastele uusi retsepte ning tutvustada lähemalt kodust kööki, et kooli naastes oskaksid nad vajadusel ise endale tervislikku toitu valmistada? Võtke pere kokku, jagage tööülesanded ning toit jõuab lauale kiiremini ja maitseb paremini, sest nagu öeldakse “ise tehtud, hästi tehtud!”. Kindlasti pöörake tähelepanu ohutusele köögis, rääkige tervisliku toidu olulisusest ning näidake lastele enda köögi eripärasid. Lisaks soovitame pilgu peale heita meie hiljutisele blogipostitusele, milles soovitame lihtsaid FitLap.ee retsepte, kus on olemas paljude laste lemmikud, milleks on juustuküpsised ning maitsev kartulisalat. Kui ideed hakkavad otsa saama, siis vaata SportIDEAS blogi Retseptid kategooriat, kus leiad mõtteid hommikusöögist õhtusöögini. Kokkamine kulutab umbes 150 kalorit tunnis!

Aktiivsed tubased mängud ja võistlused

Lastega võistlemiseks ja treenimiseks ei ole vaja suurt aeda või mänguväljakut – piisab vaid ühest toast, korterist või majast, et sisutada oma aega mänguliselt. Järgnevalt toome Sinuni palju väljakutsuvaid harjutusi ja mänge, mida ühiselt koos lastega teha. 

MyFitnessi ja Nike Training Club treener Kadri-Liis Vähi on filminud üles harjutused ning mängud lastega, milleks vajad väga vähe ruumi. Kadri-Liis on tegelenud ka noorte võistlussportlaste treenimisega ning püsib ise aktiivne kodustes tingimustes. Tema soovitus on teha lastega kehalist kasvatust koos, kuna selleks ei ole sul vaja suur ruumi ning kõik harjutused saad sooritada kodust lahkumata. Sul läheb vaja väikest rätikut, dekoratiivpatja (2tk), pudelit ja harjavart, aga kõik treeningvahendid võid vastavalt enda loovusele ja võimalustele asendada käepärasemate esemetega. Harjutuste sooritamiseks vajad kaaslast ning kõik harjutused sobivad nii lastele kui ka täiskasvanutele. Need on lõbusad, aga samas ka piisava füüsilise koormusega. Tee igat harjutust 10-15 korda ning kolm ringi ja naudi mõnusat kehalist aktiivsust koos oma perega!

Lisaks võid lennukaid mõtteid leida mitmete spordialade treenerite soovitustest, mida kodus igas vanuses lastega teha:

  • Harjutage lastega kätelseisu vastu seina ja kukerpalle. Osavamad võivad end proovile panna ka hundiratta viskamises, kui leidub toas piisavalt ruumi. Kõik elemendid on lapsele olulised koordinatsiooni arendamiseks ja motoorsete liigutuste kinnistumiseks. Olge alati aga lapsel kõrval ning vajadusel aidake neid.
  • Kogu keha füüsiliseks treeninguks sobib hästi karu- või krabikõnd. Tee korterist või majast ringrada, mida mööda lapsed liikuma peavad vastava harjutusega. Mõõda soovi korral aega, et tekitada võistlusmomenti eelmise tulemusega või laste enda vahel. Samuti ei ole keelatud harjutus ka täiskasvanutele. 
  • Klassikaline padjasõda. mis oleks veel parem kaloripõletaja, kui lühike, aga aktiivne padjaga vehkimine? Ole aga ettevaatlik, et padi liialt lennukaks ei lähe. 
  • Kui eestlane on tihti vaikne ning tantsuplatsil tagasihoidlik, siis miks mitte proovida oma kodus end vabaks lasta ja tantsida vastavalt enda soovile? Korralda lastega tantsupidu! Lase lastel muusika valida ning tantsige nii, nagu keegi ei näeks.
  • Ehitage takistusrada. Kasutage kõike, mida võimalik – alates tekkidest ja diivanipatjadest harjavarteni. Tehke omad reeglid ning läbige rada roomates, selg ees või lausa sellili. Eesmärk on teha läbi rada ilma ühegi veata. 
  • Kogu kokku palliks tehtud sokipaarid ning korralda viskevõistlus. Kaasa kogu pere ning loe, mitu sokipaari suudate järjest kaugemalt või erinevatest asenditest näiteks korvi või potti sisse visata. Samuti võib lugeda, et iga meeter kaugemalt annab rohkem punkte. Olge loovad!
  • Korralda sokijalgpalliturniir. Lepi kokku väravad (selleks võid kasutada edukalt kahte tooli) ning kaugus, kus lüüakse. Üks võistleja üritab väravat soki- või paberipalli  eest kaitsta ning teine üritab sinna sisse lüüa. Lööge 10 korda ning võrrelge, kes rohkem väravaid sai. Palli suurust saate ise vastavalt kortsutatud paberitele või sokkide arvule muuta ning esemete purunemise tõttu ei pea pehme palli pärast muretsema.
  • Populaarne mäng laste seas on peegelpilt, kus võistlejad seisavad vastamisi ning üks osapool peab jäljendama teise liigutusi ja vastupidi. Kes eksib, peab tegema lisaülesande, nagu kolm kätekõverdust või viis kükki. Kui mängid lapsega, siis pane ta seisma ühele jalale, silda või ühele käele ja jalale, et lapse koordinatsiooni ja jõudu samal ajal arendada.

Kui Sul on kodus aga väike laps, siis ka temaga koos on võimalik trenni teha. Vaata järgnevast videost, kuidas ühiselt aktiivselt liigutada: 

Lisaks soovitame 25.03 kell 15:15 MyFitnessi NetFit leheküljel kaasa teha treening “Kodukooli kehka – treening lapsega“, koos treener Katriina Maidlaga.

Võtke ette suurpuhastus

Aktiivsus ei võrdu alati treenimise, kõndimise või jooksmisega. Kuna käes on kevad ning kodus võib olla rohkem vaba aega, siis võtke ette täielik suurpuhastus. Paluge lastel otsida üles ja sorteerida kõik riided ja mänguasjad gruppidesse. Vaadake ühiselt neile peale ning otsustage, kas äkki on võimalik midagi ära anda neile, kes seda rohkem vajavad. Seejärel ühise pingutusena koristage kõik nurgatagused ja kapialused. Sellest võib teha ka võistluse, kes enne suudab oma ala puhtaks teha. Kohtunikuks olete teie ise. Kodu koristamine võib põletada 100-250 kalorit tunnis ning annab päevasele aktiivsusele palju juurde.

Kui sul tekkis veel ideid, mida lastega kodus teha või millised mängud sobivad tubastes oludes mängimiseks, siis anna meile sellest teada SportID Facebooki lehel või Instagramis @SportIDEAS.