Igat sorti eduõpikuid on kirjutatud tuhandeid ja tegelikult ongi iga inimese jaoks valem, kuidas saada edukaks ja olla edukas, täiesti erinev. Suur osa inimesi ei ole enda valemit veel leidnudki, hoolimata sellest, et tuhandetest eduõpikutest pea pooled on läbi loetud.

Oma edu valemi on aga kindlasti leidnud Eesti parim takistusjooksja Kaur Kivistik. Mees, kes ajas aastaid taga Eesti kõige vanemat kergejõustikurekordit, milleks oli Ilmar Ruusi poolt 1971. aastal joostud 8.29,6. Mitmel korral jäid Kivistikku lahutama vaid väga loetud sekundid, võiks isegi öelda kümnendikud, aga tulemus püsis. Kuni eelmisel aastal maani ulatuva habemega rekord lõpuks Euroopa meistrivõistlustel murdus. Uued rekordinumbrid on 8.28,84 ning loodetavasti nende ületamiseks Kivistikul endal enam nii kaua aega ei lähe.

Kaur Kivistik ettekannet pidamas ettevõttete spordiseminaril AQVA Spas 23. mai 2019

Kaur Kivistik jagas sel korral oma edu valemit 23. mail AQVA Spas toimunud Eesti ettevõtete tervise- ja spordikoolitusel. Kasutusel oli vana hea „kümne käsu“ meetod. Toome Kaur Kivistiku 10 edu valemit nüüd teieni.

1. Tegele asjadega, mis sulle meeldivad.

Kas on võimalik olla edukas asjades, mis sulle ei meeldi? Eriti vist mitte, sest meistriks saamiseks on vaja meeletult harjutada. Pole aga võimalik pühendunult tegeleda millegagi, mis endale üldse rõõmu ei paku. Jooksmine on üks Kivistiku lemmiktegevusi ja seepärast on ta ka valinud sellega pühendunult tegelemise. Igaüks peaks endale leidma oma lemmiktegevused, milles ta soovib heaks saada.

2. Ole järjepidev, tegutse.

Väga lihtne ja loogiline. Kui tahad midagi saavutada, siis kasuta iga võimalust saada paremaks.

3. Kui teed, siis tee korralikult.

Kui oled juba ära otsustanud, et sa midagi teed, siis ära tee poole teraga.

4. Kasuta oma aega ja energiat mõistlikult

Meil on kõigil üks limiteeritud kogus energiat päeva panustamiseks. Kuluta oma päeva põhiline energia neisse tegevusesse, milles tahad enim edu saavutada. Kivistik arvestab näiteks sellega, et kui päeva põhitrenn on hommikul, siis võib kogu oma energiavaru kohe tühjaks kulutada ja ülejäänud päeva taastuda. Kui aga põhitrenn või koguni võistlus on õhtul, siis tuleb jõuvarudega hommikul säästlikult ümber käia.

5. Ära anna alla

Tagasilööke tuleb alati. Nendega peab arvestama. Kivistiku elus on tagasilööke olnud palju ning minnalaskmise meeleoludele teed andes poleks Eesti rekordit küll kunagi tulnud.

6. Tegutse mugavustsoonist väljas

Areng toimub ainult siis, kui sa ei tunne ennast mugavalt. Mugavusega harjub kiiresti, aga midagi positiivset peale ajutise hea enesetunde ta kunagi endaga kaasa ei too. Võite päris kindlad olla, et lõigutreeningul jooksja, eriti selline nagu endast alati maksimumi pingutav Kaur Kivistik, ennast mugavustsoonis olevana kindlasti ei tunne.

7. Unista ja usu endasse

Unistama peab, et oleks eesmärgid. Endasse peab ka uskuma, et leida jõudu nende eesmärkide suunas liikuda.

8. Ole õnnelik!

Akusid peab vahepeal laadima. Naudi õnnestumisi ja ole õnnelik nende asjade üle, mida saavutanud oled, ole õnnelik selle üle, mida elu sulle andnud on. See annab jõudu edasi arenemiseks.

9. Hoia lähedasi inimesi!

Enda lähedasi hoides avastad, et sa mitte ainult ei anna, vaid ka saad vastu. Kivistiku elus kõige selgem hetk, kus ta lähedased on aidanud tema unistuste teostumisele kaasa oli hetk, kui ta kaotas EOK stipendiumi, kuna oli aasta otsa olnud vigastatud ja halvas vormis. Juba liikusid mõtted sellele, et peaks pere üleval pidamiseks tööle minema, kui abikaasa tuli appi ja läks ise tööle. Isana pidi siis Kaur kodus lapsehoidja olema, kuid sai siiski kõrgel tasemel treeningutega jätkata.

10. Anna ühiskonnale tagasi!

Ära ole ainult võtja, vaid ole ka andja. Oma elus meenutas ta USA laagrit, kus viimasel päeval oli oma viimase sularaha andnud Walmart’i ees olnud kerjusele, kes oli seal olnud iga laagri päev. Kõigest mõned tunnid hiljem sai ta ise McDonald’sis (jah, ka tippsportlased käivad McDonald’sis) suure kingikoti, kuna pidi pisut kauem oma tellitud sööki ootama. Selle saamise järel läks aga mõte kerjusele, keda ta kõigest mõne hetke eest ise aidanud oli ning tekkis arusaam, et teised on sinu vastu ausad ja õiglased, kui sa ka ise neisse ausalt ja õiglaselt ja abivalmilt suhtud.

Ettevõtete spordiseminari osalejad pärast Eesti takistusjooksu rekordiomaniku Kaur Kivistiku läbi viidud jooksutreeningut

Kaunis mõte, millega lõpetada. Aga siiski, veel mitte. Olümpiasportlase rahva ette kutsumine oleks olnud kõigest pool võitu, kui seejärel ei oleks kõik seminaril osalejad tossud jalga tõmmanud ning Rakvere Tammiku parki Kaur Kivistiku juhendatud jooksutrenni läinud. Omamoodi ühiskonnale tagasi andmine ju seegi.

Trenn ei olnud sedapuhku küll meeletult raske, ent jooksuharjutused, mida proovida sai olid enamikele täiesti uued, mitte mingid lihtsad kehalise tundidest meenuvaid, põlvetõsted või sääretõsted. Kõik osalejad said väärt mõtteid oma isiklikeks jooksutreeninguteks ning  kahtlemata ka isikliku seose takistusjooksuga, kui järgmisel suurvõistlusel Eesti parimale takistusjooksjale kaasa elatakse.

Toeta Kaur Kivistiku Hooandja kampaaniat

Saad Kaur Kivistiku jooksusammule ka ise hoogu juurde anda, kui panustad hetkel Hooandja platvormil kampaaniasse, millega jooksusõbrad aitavad Kaur Kivistiku Šveitsi jooksulaagrisse, kus saab areneda koos maailma parimate jooksjatega. Mine ja anna oma panus kohe. SportIDEAS blogi pani oma õla igatahes alla.

https://www.hooandja.ee/projekt/kaur-kivistik-sveitsi-treeninglaagerisse