Massaažisalongide ja erinevate protseduuride vahel võib tihti olla keeruline valida – millistel juhtudel eelistada üht või teist massaaži ja kellele need mõeldud on. Uurisime OM Massaažitoa massöörilt Kätlin Tedrelt lähemalt suve hakul eriti populaarse kupu- ja tselluliidimassaaži kohta – mida need täpselt endast kujutavad.

 1. Kuidas viiakse läbi kupumassaaži ning mis eesmärgiga kasutatakse kuppusid? Mille poolest on see eriline? 

Kupumassaaž on üks paljudest massaažiliikidest, mille teeb eriliseks käsimassaaži kombineerimine erinevatest materjalidest (kumm, silikoon, klaas, savi) ning suurustega kuppude kasutamisega. Kupuga tekitatud vaakumi abil mõjutatakse keha pindmisi pehmeid kudesid ja selle kaudu kogu organismi. Selle eesmärk on vähendada naha all olevaid mügarikke, tselluliiti, vähendada reie ümbermõõtu, saavutada siledam kõht ja palju muud, mida käsimassaažiga nii efektiivselt saavutada pole võimalik. Lisaks saab kupumassaažiga mõjutada lihaste tööd ja venivust, mis on nahka kooriva ja noorendava toimega. Samuti aitab kupumassaaž kehal väljutada liigseid jääkained, vett ning rasva, et tunneksid end paremini ja tervemana.

Kupumassaaži alustatakse lümfisüsteemi avavate massaaživõtetega, mille järel teostatakse soojendav eelmassaaž, millele järgnevalt kasutatakse spetsiaalseid kupuga masseerimise võtteid. Lõpetuseks lõdvestav järelmassaaž ja soovitused edaspidiseks tegutsemiseks. Soovitame teha järjest kümne korra kupumassaaži kuur (2-3 korda nädalas) ning seejärel vastavalt vajadusele.

 1. Mis tunde kupumassaaž tekitab? On see valus ning mis piirkondadele seda tehakse?

Kupumassaaž tekitab erksa tunde ja on võrreldes teiste massaažidega intensiivsem ning töötleb keha mõnusalt pehmeks. Valu sõltub inimesest, kuid eelmassaaži abil, mis avab lümfid, ning järk-järgult tugevamatele kuppudele üleminek aitab vähendada tundlikkust ja valu asendub pigem sügelustundega. Enamasti tehakse kupumassaaži selja ning jalgade piirkonnale, kuid seda saab teha ka näiteks käte tagaküljele ja kõhu piirkonnale.

 1. Mille leevendamiseks kupumassaaži teostatakse ning kellele soovitaksite? On kupumassaažil ka vastunäidustusi?

Enim kasutatakse kupumassaaži naiste poolt, kes soovivad vabaneda tselluliidist. Lisaks on kupumassaažist palju abi saanud sportlased, et leevendada triger ehk päästikpunkti valusid.

Kupumassaaži toime:

 • lihaspingete leevendamine;
 • lihaste normaalpikkuse taastamine;
 • kõõluste, sidemete ja nahaaluse sidekoe elastsuse parandamine;
 • tihkendite vähendamiseks või kaotamiseks naha aluskoes, närvi- ja lihaste ümbritsevas koes;
 • vere- ja lümfiringe kiirendamine;
 • soolte peristaltika tõhustamine;
 • kudede omavahelise liikuvuse parandamine;
 • lihaste kontraktsioonivõime taastamine;
 • perifeerse närvisüsteemi taastamine.

Soovitame neile, kellel on: 

 • kroonilised lihas- ja liigeshaigused;
 • erinevad valusümptomid;
 • õlavöötme- ja seljavalud;
 • astma, bronhiit, kopsupõletik;
 • unetus;
 • soolestikuprobleemid;
 • meeste- ja naiste üleminekuea vaevused;
 • jääkainete kogunemine organismi;
 • immuunsüsteemi nõrkus.

Kahjuks on ka massaažil vastunäidustusi: veenilaiendid ja –põletikud; rasked südame-veresoonkonna haigused; rasked neeru-, maksa- ja kopsuhaigused, palavik; vähk, kasvajad; depressioon; kilpnäärmehaigused, äge põletik; kunstliiges(ed); nakkushaigused; vere hüübimishäired; lahtised haavad; erinevad nahaprobleemid (psoriaas, erüsiipel, allergiline lööve, nahapinnast kõrgemad sünnimärgid); operatsioonist möödas vähem kui 1 kuu; menstruatsiooni ajal kõhupiirkond; raseduse ja imetamise periood.

 1. Kirjeldage kupumassaažist tekkivaid jälge kehal – miks need tekivad, mis need täpselt on ja mida need näitavad?

Kuputeraapia, mis on teostatud silikoonkuppudega, ei jäta üldiselt nähtavaid verevalumeid. Kupud leevendavad lihaspinget lokaalselt ning verevalumid võivad tekkida pikaajalisel kuppude hoidmisel. Tavaliselt need laigud kaovad paari päeva jooksul, kuid harvematel juhtudel paari nädala pärast. Mõnikord soovivad sportlased triger ehk päästikpunktide kuppu peal hoida kauem, kuna väidetavalt vähendab see pinget antud piirkonnas ja parandab ainevahetust. Massaaži, millega kaasneb tugev punetus, võib teha algul iga päev ja seejärel vastavalt vajadusele näiteks kord nädalas. Verevalumite tekkel tuleb teha nädalane paus või katsetada teisi massaažiliike. Immuunsuse tugevdamiseks sobib üks massaažiseanss nädalas. Pärast massaaži peaks jooma rohkelt vett mitme päeva jooksul ja rohkem aktiivselt liikuma.


 1. Mida tähendab tselluliidimassaaž ning kuidas seda läbi viiakse?

Tselluliidimassaaž on tõhus hooldus kogu kehale, mille eesmärgiks on nahaaluse rasvkoe vähendamine, figuuri korrigeerimine, organismi puhastamine ja kogu keha lõõgastamine. Tänu kiirenenud ainevahetusele, paranenud vere- ning lümfiringele, väljuvad kehast mürgised jääkained.

Selleks kasutatakse jällegi kuppe ehk vaakummassaaži. Samuti valitakse spetsiaalne termoefektiga õlisegu ja kreem. Kreemi ja õlisegude eesmärk on naha soojendamine, vedeliku ringluse soodustamine, naha kapillaaride tugevdamine või naha pinguldamine.

Esmalt avatakse kliendi lümfid lümfimassaaži võtetega. Seejärel alustatakse soojendava eelmassaažiga, millega valmistatakse nahk ette tugevamaks töötluseks kupuga. Selle massaaži ajal on kliendil soovitatav kaasa töötada lihastega, tõsta jalga ja liigutada seda üles ning alla. Samuti lõpetatakse tselluliidimassaaž järelmassaažiga.

 1. Kellele on see suunatud ning mis probleemide vastu tselluliidimassaaž aitab?

Tselluliidimassaaž on suunatud tselluliidi probleemidega naisterahvastele, kelle sidekude on anatoomiliselt selline, et naha alt paistab kõik välja ning “apelsinikoore” taolist nahka ei peeta tänapäeval esteetiliseks.

Tselluliidil on 3 astet:

 1. Nähtav vaid pigistades, kuna rasvarakud suurenevad ja rasv seob vett kudedesse, mille tagajärjel naha elastsus väheneb.
 2. Sidekoe elastsus väheneb veelgi ning tselluliit on nähtav seistes. Rasvarakud rühmituvad mikrokobarateks ja nende ümber on tihe katkenud sidekoe võrgustik. 
 3. Tselluliit on nähtav ka lamades. Mikrokobarad ühinevad makrokobarateks ning neid seob tihe sidekoe võrgustik. Rasvakobarad suruvad kokku vere- ja lümfisooned ning survestavad ka tundenärve. Tselluliidipiirkond on pigistades valulik.

Edaspidi võib tselluliit veelgi süveneda ja koed lähevad kõvaks ning väga muhuliseks. Seda nimetatakse juba liposkleroosiks. Eristatakse ka vett siduvat, rasve siduvat või vereringehäirest tingitud tselluliiti.

Massaaži toimed ehk näidustused on:

 • naha verevarustuse paranemine (hüpereemia tekitamine);
 • higi- ja rasunäärmete talitluse parandamine;
 • naha ainevahetuse ja elastsuse parandamine;
 • rasvade ladestumine väheneb;
 • vereringe aktiveerub;
 • kiirenenud lümfiringe;
 • lihastoonuse paranemine;
 • närvisüsteemi rahustamine;
 • stressi ja ärevuse vähenemine;
 • hormonaalse tasakaalu paranemine.
 1. Miks valida tselliliidimassaaž paljude teiste sarnase toimega protseduuride asemel (näiteks LPG massaaž)?

Eelistan inimestega töötamisel inimese puudutust, sest erinevalt masinatest on inimesed energeetilised olendid. Kui inimene teeb inimesele massaaži, siis hakkavad tööle hoopis teised protsessid. Näiteks tehakse tselluliidimassaaži algul lahti kliendi lümfid, mis on väga tundlik ja õrn protseduur, mida on vaja teha just manuaalselt.

Kui soovitakse vabaneda tselluliidist, siis soovitan seda massaaži just seetõttu, et tselluliidimassaaži on väga kaua kasutatud efektiivselt kõikjal maailmas ja see on loodud arstide poolt. Tselluliidimassaaž täidab kõiki eesmärke, mis on vajalikud tselluliidist vabanemiseks – nahapinna soojendamine, mehaaniline töötlus, ainevahetuse kiirendamine ja hell puudutus tugevate võtete järgselt.

 1. Mille poolest erinevad teineteisest kupumassaaž ja tselluliidimassaaž?

Kui tselluliidi- ja kupumassaaži sooritatakse kuppudega, siis need kaks massaaži väga palju ei erine. Mõlema massaaži puhul mõjutatakse nahka ja selle aluskudet vaakumefektiga silikoonist või kummist kupu abil. Samuti kasutatakse spetsiaalse tselluliidimassaaži juures naha pinda soojendavaid aroomiõlisid ja tselluliidikreeme. Kupumassaaži puhul asetatakse kupud erinevatele energiakeskustele ja selja massaaži skeem on erinev. Vahel jäetakse kupumassaažis kupud ka triger ehk päästikpunktide peale. Tselluliidimassaažis aga kasutatakse alati liikumist alt üles, lümfi liikumise suunas. Tselluliidimassaaži puhul kasutatakse vahel ka mähiseid.

Mõlemal puhul on efekti püsimiseks oluline õige toitumine, piisav vedeliku tarbimine ja liikumine. Kauni tulemuse saavutamiseks on mõlemal juhul vajalik läbida pikem ravikuur. Mõlemad massaažid sobivad ka profülaktilisel eesmärgil vältimaks rasvaladestuste tekkimist. Tselluliidimassaaž on kliendi jaoks pisut tööd nõudev, sest inimesel palutakse liigutada oma masseeritavaid kehaosasid, et pinguldada lihaseid, et massaaž oleks efektiivsem. Kliendi jaoks on tulemus mõlemal juhul väga hea, värskendav ja suveootuses ka salendav!

Kuni 11.06.2020 on veel võimalik OM Massaažitoa kupumassaaži ja tselluliidimassaaži soetada SportID-st soodushinnaga!